SaglikDr.Com

Hastaliklar ve Guncel Bilgiler.

SağlıkDR Forum Blog

HPV virüsü nedir? İşte HPV Tedavisi

HPV virüsü nedir? İşte HPV Tedavisi

HPV virüsü nedir? İşte HPV Tedavisi Hpv Belirtileri ve Tedavisi, Hpv Belirtileri, belirtileri nelerdir, nedenleri, nasıl bulaşır, forum, sağlık, soru cevap, hpv testi, hpv virüsü, hpv virüsü

HPV  Tedavisi Cinsel enfeksiyon

Cinsel enfeksiyon

(Human papillomavirus) bulguları ve tedavisi.
Bazı kanser çeşitlerine namacıyla olan, ABD’de çok süregelen olarak görülen HPV virüsü (Human papillomavirus) nedir? Bulguları ve tedavi yolları nelerdir? HPV ile alakalı bilinmesi gereken herşey burada bulabilirsiniz.

Bu yazıda, HPV’nin ne bulunduğunu, insanlardan insanlara nasıl geçtiğini, meydana çıkabilecek semptomları, tedavisi, aşılar ve HPV virisünden korunma yolları ile alakalı verileri paylaşacağız…

HPV VİRÜSÜ NEDİR?

HPV virüsü cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Cinsel olarak aktif olan fazlası erkek ve kadın, yaşamlarının bir döneminde bu virüse maruz kalırlar. Virüs, Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sık görülür ve senede aşağı yukarı 14 milyon yeni HPV olayı görülmektedir.

Farklı HPV çeşitleri vardır. Bazıları genital siğillere yol açabilir, birtakımları da kanser çeşitlerine namacıyla olabilir. Her yıl, ABD’de 19.400 kadın ve 12.100 erkek HPV’den kaynaklanan kanserlerden etkilenmektedir. HPV aşıları enfeksiyona karşı korumada yardımcıdır.

HPV VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır.

HPV HAKKINDA BAZI GERÇEKLER!

– Cinsel olarak aktif olan fazlası erkek ve kadın, yaşamları süresince HPV virüsüyle karşılaşmaktadır.

– HPV oral ya da anal seks yolu ile yayılabilir.

– Genital siğillere ve birtakım kanser çeşitlerine namacıyla olabilir.

– Bazen, HPV doğum esnasında bebeğe bulaşabilir; Bu, genital ya da solunum sistemi enfeksiyonuna namacıyla olabilir.

– HPV amacıyla tedavi yoktur, fakat 11 ila 12 yaş arasında güvenilir ve etkili aşılar tavsiye edilir.

HPV BELİRTİLERİ

Erkeklerde HPV enfeksiyonu bulguları ve semptomları: HPV enfeksiyonu tipik olarak erkeklerde rastgele bir bulgu ve semptom göstermez, fakat birtakım HPV çeşitleri ile enfeksiyon genital bölgelerde siğil ya da topaklar şeklinde meydana çıkan genital siğillere yol açabilir. Genital siğiller, büyükten küçüğe doğru değişir ve düz ya da yükseltilidir. Kenarlar tırtıklı ya da pürüzlü görünebilir (karnabahar gibi).

Daha az sık sık, belirli tipte HPV enfeksiyonlarının, erkeklerde penis ya da anüs kanserine yol açtığı bilinmektedir.

HPV enfeksiyonunun namacıyla olabileceği başka kanserler arasında, dilin ve bademciklerin tabanı da dahil olmak üzere, boğaz kanseri olan orofaringeal kanserler bulunur.

Tipik cilt siğilleri, HPV enfeksiyonunun başka bulgularıdir, fakat cilt siğillerine namacıyla olan HPV çeşitleri, kansere ya da genital siğillere namacıyla olanlarla aynı değildir.

Kadınlarda HPV enfeksiyonu bulguları ve semptomları: Erkeklerde bulunduğu gibi, kadınlarda HPV genelde bulgu ya da semptom üretmez. Bununla birlikte, birtakım hallerde HPV enfeksiyonu devam eder ve genital siğillere (daha evvelce tanım edildiği gibi), deri siğillerine ya da uterus serviksini hizalayan hücrelerde kanserli ya da prekanseröz değişikliklere yol açar.

Kanserlere, genital siğillere ve deri siğillerine namacıyla olan HPV çeşitleri farklıdır.

Rahim boynunun Papanicolau (Pap) testi, serviks amacıyladeki HPV ile alakalı farklılıkların erken tespitine izin sunar ve on yıllardır rahim ağzı kanseri (serviks) taraması amacıyla bir vasıta olarak kullanılmıştır. Servikal ve başka kansere namacıyla olan HPV çeşitleri sık sık “yüksek riskli” HPV çeşitleri olarak adlandırılır.

 

KULLANICI YORUMLARI OKUMAK İÇİN

💙 HPV Forum