SaglikDr.Com

Hastaliklar ve Guncel Bilgiler.

SağlıkDR Forum Blog

HPV yaşamınıza gölge olmasın.

HPV yaşamınıza gölge olmasın.

HPV yaşamınıza gölge olmasın. HPV cilt ilişkisi ile şahıstan şahsa bulaşabilen bir virüstür. HPV’nin 200’den çok tarzı vardır. Bunların aşağı yukarı 30 tanesi

HPV,yaşam, cilt, ilişki, virüs

Aktif cinsel yaşantısı olan her 4 şahıstan 3’ünün yakalanabildiği HPV virüsü kolay rahatsızlıkların yanı sıra kansere de yol açabilir.

HPV yaşamınıza gölge olmasın.

Son derece bulaşıcı bir virüs olan HPV’den baştan aşı olmak üzere değişik yollarla korunmak mümkün. ART Tıp Merkezi Kadın Hastlıkları ve Doğum Uzmanları, HPV virüsü ile alakalı en çok merak edilen soruları yanıtladı.

HPV (Human Papilloma Virüsü) nedir?

HPV cilt ilişkisi ile şahıstan şahsa bulaşabilen bir virüstür. HPV’nin 100’den çok tarzı vardır. Bunların aşağı yukarı 30 tanesi erkek ve kadınlarda genital bölge enfeksiyonlarına yol açar ve cinsel ilişki yolu ile şahıstan şahsa bulaşır.

HPV ne sıklıkta görülür?
HPV çok sık görülen bir virüstür. Bazı incelemeler cinsel yaşantısı olan her 4 şahıstan en az 3’ünün hayatının bir döneminde genital HPV enfeksiyonuna yakalanacağını öne sürmektedir.

HPV enfeksiyonu nasıl yaygınlaşır?

HPV en çok vajinal, anal ve oral ilişki yolu ile yaygınlaşır ama enfeksiyon oluşması amacıyla cinsel ilişki olması koşul değildir. HPV cilt ilişkisi ile bulaşır ve yaygınlaşır. Cinsiyeti ne olursa olsun enfekte olmuş bir kişiyle cinsel ilişkide bulunmak virüsün en sık görülen bulaşma şeklidir. Pek çok başka cinsel yolla bulaşan hastalık gibi genital HPV enfeksiyonu da çoklıkla sendrom vermez.

HPV enfeksiyonu hangi hastalıklara yol açar?

HPV’nin aşağı yukarı 20 türü genital siğillere yol açar. Bu siğiller vajinanın içersinde ya da dışında ve penisin üstünde çıkar. Bu bölgelerin yakınındaki cilde de bulaşabilir. Genital siğiller anüste, vulvada ya da rahim ağzında da oluşabilir. HPV’nin aşağı yukarı 15 türü anüs, rahim ağzı, vulva, vajina ve penis kanserleri ile ilişkilidir. Baş ve boyun bölgesi (bademcik, dilin arka yönü gibi) kanserlerine de yol açarlar. Bunlar HPV’nin yüksek riskli çeşitleri olarak bilinir.

HPV rahim ağzı kanserine nasıl yol açar?

Rahim ağzı (serviks) hücrelerden meydana gelen ince bir doku tabakası ile kaplıdır. HPV bu hücrelere girebilir. Enfekte olan hücreler anormal hücreler durumuna gelerek ya da zarar görerek değişik şekilde büyümeye başlarlar. Bu hücrelerdeki değişimler kanser evveli olarak tanınan bir değişim olmaya doğru ilerleyebilirler. Rahim ağzını kaplayan ince dokudaki değişimlere displazi ya da servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) adı verilir. Çoğu bayanın bağışıklık sistemi virüsü kansere dönüşmeden yok eder. Ancak birtakım kadınlarda HPV bağışıklık sistemi doğrulusunda yok edilmez ve bedende kalır. Bu halde HPV kansere ya da daha sık olarak kanser evveli oluşumlara yol açabilir.

Rahim ağzı kanseri amacıyla tarama testleri var mıdır?

Genellikle rahim ağzı kanserinin oluşması seneler vakitr. Bu vakit içersinde HPV enfeksiyonu rahim ağzı üstündeki ya da çevresindeki hücreleri anormal hücreler durumuna getirir. Smear testi (Pap smear ya da servikal sitoloji taraması) anormal hücre değişimlerini erken evrede saptayarak kansere dönüşmeden tedavi edilmelerine imkan sağlar. Smear neticesi anormal ya da şüpheli çıkan 30 yaş ve üstü kadınlarda ek olarak HPV tiplemesi de yapılır. Bu test 13’ten çok yüksek risk grubu HPV cinsini saptayabilir.

HPV enfeksiyonu önlenebilir mi?

HPV enfeksiyonunun birtakım çeşitleri HPV aşısı ile önlenebilir.
Bunun dışında HPV enfeksiyonu tehlikesini azaltmak amacıyla şu önlemler alınabilir:
-Tek eşli olmak
-Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmak
Ancak prezervatif HPV enfeksiyonuna karşı %100 koruma sağlamaz. Prezervatifin kaplamadığı enfekte olmuş bölgelere (genital ya da anal) ilişki ile bulaşabilir.

 

KULLANICI YORUMLARI OKUMAK İÇİN

HPV Forum