SaglikDr.Com

Hastaliklar ve Guncel Bilgiler.

SağlıkDR Forum Blog

Karaciğer yağlanması

Karaciğer yağlanması

Karaciğer yağlanması, Toplumda çoğalan rahatsızlıklardan biri de karaciğer yağlanması. Karaciğer hatalı beslenme, hareket etmeyen bir hayat, yoğun gerilim gibi

Karaciğer yağlanmasından nasıl korunuruz?

Toplumda çoğalan rahatsızlıklardan biri de karaciğer yağlanması. Karaciğer hatalı beslenme, hareket etmeyen bir hayat, yoğun gerilim gibi sebeplerle yağlanabilir. Sessiz, sinsi ve ciddi bir problem olan karaciğer yağlanması, tedavi edilmediğinde çoğu hastalığa namacıyla oluyor.

Yağlanmanın normalden çok olması karaciğerde işlevsel ve yapısal farkılıkları meydana çıkarır. Yağlanma neticesi karaciğer genişler ve organlarda baskı oluşur. Karaciğer yağlanması tedbir alınmazsa vakitle siroz gibi mühim hastalıklara sebep olabilir ve hayati tehlike arz edebilir.

Düzenli egzersiz yapın Karaciğer yağlanması

Vücut sağlığını koruyan en mühim aktivitelerden biri egzersiz yapmaktır. Egzersiz esnasında salgılanan endorfin hormonu, gerilimin azalmasını ve kendinizi mutlu etmenizi sağlar. Bu sebeple haftada 3-4 gün, en az 45 dakika tempolu yürüyüş yapın. Bunlar karaciğer yağlanmasında mühim bir mekanizma olan insülin direncinin azalmasını sağlıyor.

Karışık beslenmeden uzak durun

Mideyi çok doldurmak ve yemeğin üzerine meyve yemek, sindirim amacıyla beklerken meyvelerin fermente olmasına ve etil alkol üretimine sebep olur. Balık eti, sebze, meyve, tahıl ve süt ürünlerini sahibi olan Akdeniz diyeti, karaciğer yağlanmasını geriletir. Tavuk yeneceği vakit kesinlikle derisi ayrılmalıdır.

Katkı maddesi ve tatlandırıcılardan uzak durulmalı. Ilık su ile limon içilirse toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Avokado ise bedene sıhhatli yağ alınması amacıyla en ideal meyvedir. Kola ve şekerli meyve sularına ilgi edilmeli. Bilinçsiz ilaç tüketimi da karaciğerin iflasına yol açabilir.

En güzel ilaç sarımsak

Bir diş sarımsak bir avuç ilaçtan daha çok tıbbi özellik taşır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu bakteri ve virüslere karşı korur. Hem de sarımsak içerdiği sülfürle karaciğerin işlevine yardımcı olan enzimlerin üretilmesine yardımcı olur.