SaglikDr.Com

Hastaliklar ve Guncel Bilgiler.

SağlıkDR Forum Blog

Kıl kökü iltihabı ve tedavisi

Kıl kökü iltihabı ve tedavisi,

Kıl kökü iltihabı ve tedavisi, Hidradenit Süpürativa, köpek memesi hastalığı, ter bezi iltihabı ve kesin tedavisi için antibiyoks kullanabilirsiniz.

Hidradenit Süpürativa, köpek memesi hastalığı,

Ter bezi iltihabı  antibiyoks kullanabilirsiniz.

Ter bezi iltihabı Folikülit, derinin rastgele bir yerinde bir ya da daha çok saç ya da kıl kökünde meydana gelen iltihaplanmaya denir. Genelde kolay niçinler den kaynaklanır. Kötü tıraş, kafaya giyilen kask, boğazlı kazak ve sürtünme, kıl köklerinde iltihaplanmaya yol açar.

Özellikle boyun, kasık ve genital bölgeler daha titiz olmasından buralarda meydana çıkar. Bakteriler de folikülit niçini olabilir.

Eğer kıvırcık sakallar çok derin tıraş edilir ve cilt tahriş olursa folikülit meydana gelir. Folikülitin ikinci biçimi, kıl parçasının deri yüzeyine çıkamadan geri büyümesi yani kıl dönmesidir. Her iki tip de çoklıkla erkeklerde görülür. Folikülit ciddi bir hal değildir, ama enfeksiyon yayılmışsa tedavi gerektirir. Folikülit bulguları sivilceyle birlikte derinin kaşıntılı olması ve döküntü meydana gelmesidir.

Kimler risk altında?

Enfeksiyon tehlikesini artıran rastgele bir tıbbi hali bulunanlar

Sıcak suya uzun vakitli maruz kalanlar

Uzun vakit kortizonlu kremler kullanmak mecburiyetinde kalanlar

Uzun vakitli antibiyotik cilt bakımı ürünleri vakitnler

Şişmanlar

Deri hastalıkları olanlar

Derisinde travmalar meydana gelenler

AŞIRI TERLEMEYE DİKKAT

İnsan bünyesinde terleme işlevlerini yapan ter bezleri vardır. Bunlar ‘apokrin’ ve ‘erkin’ olmak üzere ikiye ayrılır. Apokrin ter bezi; koltuk altı, kasık, göğüs kafesi ve göz kapaklarında bulunur. Erkin ter beziyse avuç içi, ayak tabanı ve saç diplerindedir. Ter bezi alt deridedir ve iplik yumağına benzer. Özellikle bir kanal aracılığı ile dışarı açılır. Ter bezi, silindir hücrelerden meydana gelen bir epitelyumdur. Bunu çevreleyen çok sayıda kılcal lenf damar mevcuttur.

Ter bezi iltihabı, genelde kıl kökünün iltihaplanmasıyla meydana gelir. Öncelik ile ufak bir apse olarak başlar. Fakat gelişen vakitlerde yineleyen bir biçim alır ve bölümde yaralara niçin olur. Bu hastalığın erken vakitlerında lezyonlar şişer ve apse halina gelir, vakit ortamında kendi kendine açılarak boşalır. İltihaplı apseler patlatılsa da belirli bir vakit sonra iç kısımları yinedan meydana gelir.

Aynı bölümde yineleyen iltihaplanmalar apselerin etrafında lezyonlar oluşturur ve bu lezyonlar birbirleriyle birleşme eğilimleri gösterir.

Özellikle koltuk altında ve bedenin bacak evresinde görülür. Erkekler ve kadınlarda aynı oranda meydana çıkar. Sebebleri arasında aşırı terleme ve havasızlık var. Arada sırada yağ bezlerinin sıkıştırılması neticesinde da gelişim gösterir. İltihaplı apselerin akıtılıp yinedan oluşması, vakitle deriyi kalınlaştırır. Ağrılarla birlikte yara izleri meydana çıkar.

Kendini bu tür belli ediyor

Şiddetli ve ani başlayan ağrılar vardır.

Bu ağrılar, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak giderek daha büyük ağrılara sebep olur.

Koltuk altındaki iltihap aşırı büyüme gösterirse bir delikten dışarı akar.

Koltuk altında sertlik meydana gelir. Bu sertlik, iltihabın büyüklük derecesine göre değişir.

Yağ bezlerinin iltihaplanmasıyla kıl köklerinde bir tür sivilce meydana gelir ve dokuya yayılır. Bulaşıcı özellik gösterir.

İlk vakitler mercimek büyüklüğünde düğümler gelişir. Sonra derinleşir, apse olur, deri rengi koyulaşır ve ağrı da artar.

Çoğunlukla bakteri kaynaklı olan kıl kökü iltihabında cilde sürülecek antibiyotik kremler önerilir. Şiddetli ya da yine eden vakalarda antibiyotik haplar tavsiye edilir. Ortamda mantar olması halinde mantara yönelik ilaçlar da tedaviye eklenir. Düzelmeyen vakalarda cerrahi olarak lezyonun hijyenik hale getirilmesi ve apse varsa boşaltılması gerekir.