SaglikDr.Com

Hastaliklar ve Guncel Bilgiler.

SağlıkDR Forum Blog

Lahana, brokoli ve kıvırcık lahana kanseri?

Lahana,brokoli ve kıvırcık lahana kanseri?

Lahana, brokoli ve kıvırcık lahana kanseri?, lahana kanseri önler, brokoli kanseri önler kıvırcık lahana kanseri önler, nasıl kullanılır, en son güncel açıklama

Lahana, brokoli, kıvırcık lahana, kanseri nasıl engeller? Bilim insanları namacıyla lahana, brokoli ve kale (kıvırcık lahana) gibi sebzelerin, bağırsak kanseri tehlikesini azalttığını bulduklarını açıkladı.

Bu tür sebzelerin bağırsaklara yararlı bulunduğu biliniyordu, fakat bunun namacıylaleri ayrıntılarıyla meydana konmamıştı.

İngiltere’deki Francis Crick Enstitüsü’nün uzmanları, sebzeler sindirilirken kanserle mücadele eden kimyasalların salgılandığını belirleme etti.

Çalışmada, fareler ve laboratuar içerisinde büyütülen bağırsakların zarında sebzelerin nasıl değişikliklere yol açtığı incelendi.

Bağırsakların yüzeyi de, deri gibi dört ila beş günde bir değişiyor.

Fakat sıksık gerçekleşen bu değişimin sıkı bir şekilde denetim edilmesi gerekiyor, zira aksi takdirde kanser ya da bağırsak iltihaplanmasına yol açıyor.

Bilim dergisi Immunity’de yayımlanan araştırmada, turpgillerden bitkilerin hayati önemde bulunduğu görüldü.

‘Brokoliler hamur gibi olmasın’
Uzmanlar, bu tür sebzelerin çiğnenmesiyle açığa çıkan indol-3-karbinol isimli bir kimyasalı inceledi.

Çalışmayı sağlayan uzmanlardan Dr. Gitta Stockinger “Bu sebzeleri çok pişirmeyin, yani brokolileriniz hamur gibi olmasın” dedi.

Bu kimyasal madde, sindirim düzenindeki yolculuğunu sürdürürken, midedeki asitler doğrulusunda farklılığa uğratılıyor.

Bağırsakların alt kısmına ulaştığında, bağırsak zarını yenileyen kök hücrelerin ve iltihaplanmayı denetim eden bağışıklık sistemi hücrelerinin davranışlarını değiştiriyor.

Araştırmada, indol-3-karbinol tarafından varlıklı beslenmenin genleri namacıylaiyle büyük risk altında olan farelerde bile kanseri önlediği görüldü.

Böyle beslenilmediğinde de, bağırsak hücrelerinin denetimsiz bir şekilde çoğaldığı görüldü.

Dr. Stockinger “Farelerde tümör oluşmaya başladığında bile ideal beslenmeye geçtiğimizde urun büyümesi durdu” diye ekledi.

Bağırsak kanserinin bulguları :

dışkıda kan görülmesi
tuvalete daha sık gitmek gibi bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler
karın ağırısı, şişkinlik ve rahatsızlık
Dr. Stockinger bilgilerin “iyimser olmak amacıyla bir namacıyla” diye tanımladı.

Yediği et sayısını sınırlayan Stockinger, şimdi daha çok sebze tükettiğini belirtti.

BBC’ye konuşan Stockinger “Aldığımız beslenme tavsiyeleri sık sık değişiyor, çok baş karıştırıcı bir şey. ‘Bunu yemek yararlı’ denmesi benim amacıyla yeterli değil. Bu çalışmayla moleküler düzeyde düzenin nasıl çalıştığını belirleme ettik” dedi.

İngiltere Kanser Araştırma Vakfı’ndan Prof. Tim Key de “Bu çalışma, brokoli ve lahana gibi sebzelerde bağırsak kanseri tehlikesini azaltanın yalnızca lifleri değil, bu sebzelerde belirleme edilen moleküller bulunduğunu gösteriyor. Bu sebzelerdeki moleküllerin insanlarda da aynı tesiri yapıp yapmadığını görmek amacıyla yeni çalışmalar yapılması gerekiyor. Fakat bu arada daha çok sebze tüketmek amacıyla çok çok namacıyla var” diye konuştu.