SaglikDr.Com

Hastaliklar ve Guncel Bilgiler.

SağlıkDR Forum Blog

Sarımsak ve limon hakkında

Sarımsak ve limon hakkında

Sarımsak ve limon hakkında, limonun faydaları, limonun zararları, samırsağın faydaları, samırsağın zararları, limon, samırsak, sarımsak, leymun, limon suyu,

Sarımsak ve limon ile ilgili doğru tanınan hatalılar
Uzmanlar, limon ya da sarımsak tüketmenin sağlığımıza olan hatalı tanınan etkilerinden bahsetti.

Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim delegesi Prof. Dr. Abacı, yaptığı yazılı açıklamada, hipertansiyonun çoğu ilerlemiş ülkede en sık görülen kardiyovasküler risk etkeni olarak öne çıktığını, Türkiye’de aşağı yukarı her 3 şahıstan birinin hipertansiyon hastası olduğunu bildirdi.

Hipertansiyonun diğer organlar bozulmadan, inme geçirmeden kesinlikle tedavi edilmesi gerekliliğini belirten Abacı, “Tansiyonu belirleme edebilmenin nerdeyse tek yolu kan basıncını ölçmektir. Bu amaçla orta ve ileri yaşlarda kan basıncı derli toplu Aralıklarla ölçülmeli.” ikazında bulundu.

Büyük tansiyonun 140, ufak tansiyonun ise 90 mm Hg’nin üstünde çıkmasının hipertansiyon olarak adlandırıldığını kaydeden Abacı, hipertansiyonun bütün yaş gruplarında görülmekle beraber, orta ve bilhassa ileri yaş grubunun hastalığı olduğunu belirtti.

Limon ve sarımsak tansiyonunuzu düşürmez!

Tansiyona karşı tedbir alınması gerekliliğini belirten Prof. Dr. Abacı, limon ve sarımsağın zannedildiği gibi tansiyonu düşürmediğini açıkladı.

Abacı, limon ve sarımsağın kan basıncı üstünde ciddi bir tesiri olmadığına da işaret ederek, “Kan basıncı yükseldiği sırada gerginsek bu gerginliği giderecek, bizi rahatlatacak rastgele bir yaklaşım kan basıncımızı düşürür.

Örneğin, biz limon aldığımızda, sarımsak aldığımızda tansiyonumuzun düşeceğini düşünürsek, bir rahatlama hissederiz. ‘Ben limon kullandım, tansiyonum düşecek’ rahatlığı bile tansiyonu düşürür. Yoksa sarımsak ve limon gibi yöntemler ilaçlarla karşılaştırıldığında kan basıncında mühim bir düşme sağlamaz.” ifadelerini kullandı.